Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Ceník a objednávka na www.klubweb.cz | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Sledge hokej

O sledge hokeji

Sledge hokej znamená v doslovném překladu sáňkový hokej. Hraje se na sáňkách, které mají zespodu místo skluznic nože. Hráči se odrážejí dvěma hokejkami. Ty jsou z jedné strany zakončeny bodcem a z druhé strany čepelí. Sledge hokej hrají hokejisté a tělesným postižením, ale není to podmínkou. Podle pravidel České sledge hokejové ligy může být v týmu do jednoho zápasu nominováno až 5 nepostižených hráčů, při utkání na ledě v jednu chvíli pouze dva. Hráči bez handicapu jsou označeni viditelnými proužky na přilbách. Sledge hokej vznikl v České republice teprve v roce 1999 ve Zlíně. V současnosti u nás existuje osm týmů. Na paralympiádu se tento sport dostal v roce 1994 a ihned se stal jedním z nejatraktivnějších.


Historie sledge hokeje

Sledge hokej je přímým potomkem ledního hokeje. Kořeny sledge hokeje můžeme najít ve švédském Stockholmu, kde počátkem 60. let chtěla skupina Švédů z rehabilitačního centra pokračovat ve hraní hokeje i přes své tělesné postižení. Rozhodli se sestavit speciální sáně „sledge“, které byly vyrobeny z kovového rámu připevněného na nožích z bruslí. Jako hokejky používali kulaté palice s řidítky jízdních kol. A tak bylo jezero jižně od Stockholmu svědkem prvopočátků hry, která na paralympiádě v Salt Lake City 2002 přilákala do ochozů stadionu na tisíce fanoušků a dostala prostor i v živém televizním vysílání.


Sledge vybavení:

Výstroj hráčů sledge hokeje sestává ze standardní výstroje hráčů ledního hokeje s tím, že hráči mají povinnost používat chránič hrdla a obličejové masky. Výstroj hráčů se nejvíce odlišuje u bruslí (hráči hrají na speciálních saních „sledge") a hokejek (slouží k vlastní hře a také k pohybu po ledové ploše).

Hokejky:

Hráč má dvě hokejky o délce max. 100 cm. Na konci každé z hokejek jsou kovové hroty, jimiž se odráží (bodá do ledu).


Co to obnáší?

Sledge hokej je kontaktní sport hrající se na ledě, ale určitě nejedná o sport nebezpečný. Je to nejrychlejší a jeden z nejrychleji se rozvíjejících paralympijských sportů a dovolujeme si říct i nejpohlednější. Sledge hokej je vhodný pro hráče, kteří mají v pořádku horní pohybový aparát a zvládají držet rovnováhu.

Aktuální články
Sparta bodovala i se Studénkou, prohrála až v nájezdech

Sledge hokejisté Sparty dokázali i ve 4. kole České para hokejové ligy bodovat, i když ne vyhrát. Na ledě Studénky Pražané padli 1:2 po...

 
Bravo! Sparta vykradla mistrovský Zlín, tři body vystřelil Raul

(FOTO: Jaroslav Kvapil, SHK LAPP Zlín). Perfektní vstup do sezóny zaznamenávají sledge hokejisté pražské Sparty. Ti ve 3. kole České para...

 
Sparta jede na led mistrovského Zlína a Studénky. Každý bod má cenu zlata, hlásí kapitán

Sledge hokejisté pražské Sparty jedou v rámci 3. a 4. kola České para hokejové ligy na daleký výjezd. V sobotu od 15:30 hodin se představí...

 
Úvodní duel sezóny pro Spartu, nad Olomoucí vyhrála po nájezdech
 
Sparta na úvod přivítá Olomouc. Letošním cílem je play off
 
Revoluční sezóna Sparty. Po sedmi letech návrat do Prahy a velké marketingové akce
 
Sparťanská pětka se běžela pro sledge hokejisty, zúčastnilo se jí přes 600 závodníků
 
Běh Sparťanská pětka se poběží pro sledge hokejisty
 
Čtyři zástupci Sparty jedou na Paralympijské hry do Pchjongčchangu
 
Gólman Michal Vápenka: Bronz znamená vydařenou sezónu
 
Utkání
Muži | Sobota 06.10.2018, 15:30
3. kolo
1:3
Zlín - Sparta
 
Muži | Neděle 07.10.2018, 09:30
4. kolo
2:1
Studénka - Sparta
 
Muži | Sobota 27.10.2018
5. kolo
VS.
Karlovy Vary - Sparta
 
Muži | Neděle 28.10.2018
6. kolo
VS.
Litvínov - Sparta
 
 
HC Sparta Praha sledge hokej - kontakt: Jakub Kudláč - kudlacmedia@seznam.cz RSS